Have an account? Login | New to Lomography? Register | Lab | Current Site:

Rýchle triky ako na Pinhole Camera

Používanie pinhole foťáku sa možno zdá na prvá pohľad jednoduché, no možno budeš prekvapený, keď uvidíš aké fotky môžeš vyfotiť touto jednoduchou vecičkou!

Photo by krusty1980

Pinhole foťáky sa najviac používajú na Solargraphy, kde je zachytený pohyb slnka. Doba expozície na to môže vydržať niekoľko hodín. Avšak, ty možno tiež používaš pinhole foťák na fotenie zaujímavých fotiek. Tu je rýchly sprievdoca ako začať.

Photo by juxtimon

Film a fotografický papier
Môžeš použiť fil alebo fotografický papier s Pinhole foťákom. Ak teda používaš fotografický papier, maj na pamäti, že doba expozície musí byť dlhšia, keďže papier nie je tak citlivý ako film. Expozičná doba môže zabrať pár minút počas slnečného dňa. Ak používaš film, expozičný čas potrvá len pár sekúnd.

Photo by kdstevens

Fotografovanie Tvojho Predmetu
Aby bol tvoj záber úspšný, musíš zaistiť, aby sa dostatočné svetlo dostalo do Pinholu. Ak je predmet, ktorý fotíš vzdialený 1,5m alebo bližšie, nakloň pinhole foťák len o trochu nahor. Tento krok je nutný pre premiestnenie, keďže sú tu dva uhly pohľadu. Na jednej strane, ak fotíš niečo z dialky viac ako 1.5m, drž pinhole foťák v rovnom uhle.

Photo by mephisto19

Cvakaj a Experimentuj
A teraz začína tá sranda! Keď fotíš, daj si foťák na stabilnú podložku alebo statív, ak máš. To zabezpečí, že sa foťák nebude hýbať cez expozičnú dobu. Nechaj svetlo nech “vojde” do Pinholu cez expozičnú dobu, ale nezabudni zakryť dieru tmavým krytom kým nefotíš. Experimentovanie s predmetmi a expozičnou dobou je zábava.

Pamätaj, že musíš byť trpezlivý kým fotíš s Pinhole foťákom.

Photo by mephisto19

The Hole-On-Ex is a palm-sized 35mm camera that you construct on your own. Shoot intense pinhole images and appreciate the mechanics of photography at the same time with the Hole-On-Ex Paper Pinhole Camera. Available in our Shop.

The Diana Multi-Pinhole Operator allows you to choose from 1, 2, or 3 pinholes on a shot. Paired with colour gels, there’s no end to your medium format pinhole fun! Get your own Diana Multi Pinhole Operator now!

napísal/a jeanmendoza a preložil/a nikkeyem

No comments yet, be the first

Read this article in another language

Originálna verzia článku bola napísaná po: English. Dostupný je aj po: Deutsch, Italiano, Československy, Nederlands & Nederlands.